ما را حمایت کنید
 

پرورش در سیستم قفس

پرورش-بلدرچین-در-قفس

در سیستم قفس در ۱۰ تا ۱۵ روز ابتدای زندگی، بلدرچین ها همانند سیستم بستر پرورش داده می شوند. به این صورت که در درون سبد های مخصوصی نگهداری می شوند، هر چند که اگر این مدت بیشتر شود جوجه ها امادگی بیشتری برای مرحله بعدی خواهند داشت. پس از آن که جوجه ها دیگر از لابه لای میله های قفس خارج نمی شوند به قفس منتقل می شوند.

نگهداری بلدرچین های بالغ و جوجه های آنها اصولاً در قفس انجام می گیرد حسن این کار در آن است که کنترل بلدرچین های حساس و پر حرارت در مواقع ترس در قفس بیشتر میسر است. ارتفاع قفس ها کم و اصولا برای دوره پرورشی از قفس هایی به ابعاد ۱۰۰*۶۰ و ارتفاعی حدود ۱۵ تا ۱۶ سانتی متر استفاده می کنند. معمولاً ۱۴۰ تا ۱۷۰ قطعه جوجه را در سنین یک تا دو هفتگی می توان در چنین قفسی نگهداری کرد. معمولاً می توان در سن ۳ تا ۴ هفتگی بلدرچین ها را به قفس هایی که ۴ تا ۸ طبقه بر روی یکدیگر استقرار یافته اند انتقال داد. سطح لازم در قفس ها به ترتیب زیر برای هر جوجه در سنین مختلف محاسبه می گردد.

۲۰ تا ۲۵ سانتی متر مربع در هفته اول زندگی

۲۵ تا ۳۵ سانتی متر مربع در هفته دوم زندگی

۴۰ تا ۴۵ سانتی متر مربع در هفته سوم زندگی

۵۵ تا ۶۰ سانتی متر مربع در هفته چهارم زندگی

۶۵ تا ۷۰ سانتی متر مربع در هفته پنجم زندگی

۷۵ تا ۸۰ سانتی متر مربع در هفته ششم زندگی

کف قفس ها در هفته اول با کاغذ و یا مقوای نازک می پوشانند تا از گیر کردن جوجه ها در سوراخ های کف، که ابعادی در حد ۸/۰ سانتی متر دارند جلوگیری کنند. در چند روز اول خوراک روی کاغذ پخش می گردد و سپس از طریق دانخوری که در جلوی قفس ها نصب شده در اختیار بلدرچین ها قرار می گیرد. آب نیز به وسیله آبخوری های ناودانی با دهانه بسیار تنگ به جوجه ها داده می شود تا از غرق شدن آنها در آب جلوگیری شود. پس از یک رشد مناسب که دیگر امکان غرق شدن آنها منتفی است، می توان از آبخوری های خودکار نیز استفاده نمود. شبکه های توری کناری و جلویی قفس ها باید در حدود ۲/۱ *۲/۱ سانتی متر باشند. برای جلوگیری از ریخت و پاش غذا می توان روی دانخوری ها را با تور سیمی پوشانید. جوجه ها در روز اول با شماره های مخصوص علامت گذاری می شوند. سن ۶ هفتگی زمان انتقال بلدرچین ها به قفس های مخصوص تخم گذاری است. این قفس ها معمولاً ابعادی در حدود ۱۵*۱۵ سانتی متر و ارتفاعی در حد ۱۳ تا ۱۵ سانتی متر دارند. موقعی که تولید تخم های بارور هدف باشد، قفس ها در ابعاد ۵۰*۳۰ سانتی متر با ارتفاعی در حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتای متر برای هر ۲۰ قطعه بلدرچین می سازد.در این قفس ها نسبت بین جنس نر و ماده یک به سه خواهد بود به عبارتی ۵ بلدرچین نر و ۱۵ بلدرچین ماده. کف مشبک این قفس ها ابعادی در حدود ۱۰ تا ۱۲ میلی متر داشته و جهت غلتیدن تخم ها به طرف جلوی قفس، سطحی جلو به سوی جلو دارد. حرارت محیط برای بلدرچین های تخمی باید ۲۰ درجه سانتی گراد باشد. مدت روشنایی ۱۶ تا ۱۸ ساعت از ۲۴ ساعت توصیه می شود. در برخی از فارم ها ترجیح می دهند سالن ها در تمام ۲۴ ساعت روشن باقی بمانند. بلدرچین در یک ناحیه مناسب از نظر درجه حرارت پرورش داده می شود و به سالن رشد در سن ۲ تا ۳ هفتگی انتقال می یابد.

بهتر است که از استرس های بی مورد جلوگیری کرده و در زندگی کوتاه بلدرچین آن را از محلی به محل دیگر جابجا نکنیم. هر سیستمی که به کار رود تکنیک نگهداری و پرورش بلدرچین همانند مرغ است و دستگاه مادر و قفس ها و وسایل مورد استفاده باید با پرورش بلدرچین وفق داده شوند. پرندگان باید به میزان ۱۵۰ پرنده به ازای هر متر مربع روی کف پرورش داده شوند و در هفته دوم به ۱۰۰ پرنده در همان فضا برسانند.

در مورد پرندگانی که روی کف پرورش داده می شوند بهترین بستر پوشال یا کاه خرد شده است. در این مورد مواظبت خاصی باید انجام گیرد که بستر در جای خشک انبار شود. زیرا رطوبت می تواند سبب بیماری آسپرژیلوس شود و این بیماری تنفسی می تواند به آسانی باعث مرگ بلدرچین ها شود چون خیلی حساس تر از سایر پرندگان هستند.

باید توجه داشت که پس از بلوغ جنسی، پرنده های نر و ماده با هم در یک قفس پرورش داده نشوند، چرا که انرژی پرنده ها به دلیل مسائل جنسی تحلیل رفته و از میزان رشد آنها کاسته می شود قفس های نر و ماده برای داشتن رشد بهتر بایستی جدا از هم نگهداری شوند. برای هر جوجه ۵/۲ تا ۳ سانتی متر دانخوری و ۵/۱ تا ۲ سانتی متر آبخوری در نظر گرفته می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*