ما را حمایت کنید
 

جوجه کشی طبیعی بلدرچین

جفت بلدرچین

بلدرچین ماده خیلی سریع به بلوغ جنسی می رسد و در حدود ۴۲ روزگی شروع به تخم گذاری می کند. بلدرچین دارای دوره تولید مثل نسبتا طولانی است و در فصول بهار و تابستان اقدام به جوجه کشی طبیعی می کند. بلدرچین های اهلی در تمام فصول سال تولید مثل می نمایند. در طبیعت معمولاً یک بلدرچین ماده و یک بلدرچین نر یک جفت را تشکیل داده و پس از جفت گیری اقدام به آشیانه سازی می نمایند.

آشیانه بلدرچین ها در طبیعت بر روی زمین ساخته شده و معمولاً در بین علفزار ها و یا شیار صخره ها تعبیه می شود. بلدرچین ها نزدیک به ۷۰ درصد تخم ها را در ساعات بعد از ظهر می گذارند. بلدرچین ماده بعد از یک دوره تخم گذاری کرچ شده و بر روی تخم ها می خوابد.

در جوجه کشی طبیعی تخم ها معمولاً پس از ۱۸ روز به جوجه تبدیل می شوند. کرچ شدن در برخی از نژادهای بلدرچین نظیر بلدرچین ژاپنی ضعیف است و به ندرت کرچ می شوند. لذا تکثیر این نژاد ها در طبیعت با سرعت کمتری همراه است. در طبیعت هر بلدرچین ماده می تواند بر روی حدود ۱۰ عدد تخم بخوابد. به شرط مساعد بودن شرایط محیطی در حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد تخم ها به جوجه تبدیل می شود. پرنده ماده در دوران جوجه کشی به خوبی از تخم ها مراقبت کرده و آن ها را هر چند ساعت یک بار در جای خود می چرخاند. اولین جوجه بلدرچین ها در روز ۱۸ ام پوسته تخم را شکسته و از تخم خارج می شوند، در حالی که مابقی ممکن است یک روز بعد از تخم خارج شوند. جوجه بلدرچین های متولد شده بسیار ضعیف بوده و نیاز به مراقبت مادر دارند. وزن جوجه بلدرچین ها هنگام خروج از تخم حدود ۶ تا ۷ گرم است.

جوجه ها در بدو تولد دارای رنگ قهوه ای با نوار های زرد هستند. بلدرچین های ماده در ساعات اولیه خروج جوجه ها از تخم وظیفه خشک کردن آن ها را برعهده داشته و تا چند ساعت جوجه ها را در زیر بال و پر خود می گیرند. مراقبت از جوجه ها معمولاً تا ۲ یا ۳ هفته پس ار تولد ادامه می یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*