ما را حمایت کنید
 

تغذیه جوجه ها

جوجه بلدرچین

تغذیه جوجه ها

در ۲۴ ساعت اول پرورش و به منظور جذب بهتر کیسه زرده، باید جوجه ها را فقط با آب و شکر ۵ درصد تغذیه نمود و از خوراندن دان به آنها اجتناب نمود. پس از این مدت می توان دان آماده شده و پودری را استفاده کرد. البته نظریه های مختلفی در این مورد وجود دارد و برخی اعتقاد دارند که خوراک آماده باید از همان روز در اختیار جوجه ها قرار گیرد.

در حالت ایده آل پس از جوجه ریزی باید آب و دان در کمتر از ۴ ساعت در اختیار جوجه بلدرچین ها قرار گیرد. تاخیر طولانی در رساندن آب و دان منجر به از دست دادن آب بدن و افت وزن جوجه می شود. هم چنین کیفیت آب، درجه خلوص و درجه حرارت آب نیز باید بررسی شوند.

آب آلوده می تواند باعث گسترش بیماری و اسهال شود که این منجر به کاهش آب بدن و مرگ در گله های جوان می شود. اگر جوجه های بلدرچین برای مدت طولانی در حال انتقال بوده اند ابتدا در آب را برای ۳ تا ۴ ساعت اول تامین کنید سپس خوراک پیشنهاد شده را در اختیار آنها قرار دهید. به عبارت دیگر ضروری است که جوجه های بلدرچین برای مصرف آب در اسرع وقت تشویق شوند. اکثر پرورش دهندگان مقداری ماده شیرین کننده مانند شکر را به آب (محلول ۴ درصد) برای چند ساعت اول زندگی جوجه های بلدرچین کمک می کند و ممکن است جوجه های بلدرچین را برای مصرف خوراک تحریک کند آب شیرین هم چنین باعث باز شدن روده فشرده شده می شود و روده را برای دریافت خوراک آماده می کند. علاوه بر اضافه کردن شکر، اضافه کردن یک مکمل ویتامینی به آب در سه روز اول زندگی برای تقوریت جوجه های بلدرچین توصیه می شود. البته به استثنا زمانی که واکسن به صورت آشامیدنی داده می شودبه آب آشامیدنی طیور باید به اندازه کافی کلر افزود.

باید توجه داشت که بلدرچین ها، خصوصا جوجه ها به کمبود برخی مواد مانند کلسیم فسفر و روی بسیار حساس می باشند و کمبود این مواد در جیره به صورت عقب ماندگی در رشد، کمبود وزن، عدم رشد پرها و مشکلات تنفسی نمایان می شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*