تشکیل گله مولد به منظور جوجه کشی مصنوعی

ما را حمایت کنید
 

تشکیل گله مولد به منظور جوجه کشی مصنوعی

گله مولد بلدرچین

تشکیل گله مولد به منظور جوجه کشی مصنوعی

اولین و مهمترین گام در جوجه کشی و تکثیر پرندگان اهلی تشکیل گله مولد برای تولید تخم های نطفه دار است. به طور کلی برای تشکیل گله مولد بلدرچین سه روش زیر پیشنهاد می شود:

روش اول: آن است که افراد با خرید تخم های نطفه دار و انتقال آن ها به دستگاه جوجه کشی به صورت شخصی به تولید جوجه یک روزه اقدام نموده و جوجه ها را تا سن بلوغ پرورش دهند. سپس با در نظر گرفتن سلامت جوجه ها و وضعیت ظاهری آن ها و همچنین ایجاد تناسب بین تعداد پرنده ها، نرها و ماده های مازاد را حذف نموده و گله مولد مورد نیاز خود را تشکیل دهند. هر چند برخی از افراد به دلیل ارزان بودن تخم نطفه دار نسبت به قیمت جوجه یک روزه یا پرنده بالغ، این روش را مقرون به صرفه تر می دانند، اما خرید تخم نطفه دار برای افراد مبتدی توصیه نمی شود. زیرا فرآیند جوجه کشی و همچنین پرورش جوجه ها تا سن بلوغ نیاز به تجریه و مهارت کافی داشته و بسیاری از افراد در این رابطه توفیق چندانی نخواهند داشت. در صورت خرید تخم نطفه دار برای جوجه کشی باید به اندازه و شکل تخم ها توجه داشت، زیرا جوجه های متولد شده از تخم های سنگین تر، بزرگ تر بوده و از کیفیت مناسب تری برخوردارند. درصد جوجه در آوری تخم های کوچک کم تر بوده و بعد از هچ نیز جوجه های تولید شده از آنها ضعیف و کوچک هستند.

روش دوم: خرید جوجه های یک روزه از مراکز جوجه کشی است. در صورت انتخاب این روش، مرحله جوجه کشی تخم های نطفه دار حذف شده و پرورش دهندگان باید جوجه های یک روزه را تا سن بلوغ پرورش داده و در سن بلوغ با حذف پرنده ای مازاد گله مولد را تشکیل دهند. هر چند در این روش مشکلات مربوط به جوجه کشی حذف شده است، اما پرورش جوجه بلدرچین ها تا سن بلوغ کار آسانی نیست و نیاز به تجربه کافی دارد.

روش سوم: سومین و شاید مطمئن ترین روش تشکیل گله مولد خرید نیمچه های آماده تخم گذاری از واحد های پرورشی است. این روش برای افراد مبتدی و برای کسانی که برای اولین بار به تشکیل گله مولد بلدرچین اقدام می کنند، مناسب تر است. هر چند قیمت نیمچه نسبت به جوجه یک روزه و تخم نطفه دار بالاتر است، اما مشکلات و تلفات ناشی از جوجه کشی و یا پرورش جوجه ها در این روش حذف شده و با موفقیت بیشتری همراه است. البته در این روش ممکن است به دلیل تقلب و یا عدم فروشندگان به رعایت موارد مهم در جوجه کشی و یا دوره پرورش، کیفیت نیمچه های خریداری شده مناسب نباشد. برای حل این مشکل پیشنهاد می شود تا نیمچه ها از مراکز و افرادی خریداری شوند که معتبر باشند. در صورت خرید جوجه یک روزه و یا نیمچه باید تمام پرندگان از نظر شکل ظاهری (شامل اندازه و رنگ) بررسی شوند و پرنده هایی که دارای ناهنجاری هایی در اندام های حرکتی، چشم و یا سایر قسمت ها هستند، حذف شوند. در صورت خرید بلدرچین هایی از یک نژاد مشخص باید به رنگ بدن و مشخصات نژادی آن ها دقت نمود تا گله خریداری شده به طور کامل یک دست باشد.

در انتخاب هر یک از روش های سه گانه فوق احتمال انتقال بیماری و آلودگی به مزرعه مقصد وجود دارد. هر چند در صورت خرید تخم نطفه دار و ضد عفونی مناسب تخم ها این احتمال می رسد. برای کاهش احتمال انتقال بیماری ها و اطمینان از خرید بلدرچین های سالم توجه به درصد تلفات و نوع بیماری های ثبت شده در گله مبداء ضرورت دارد. در مورد افرادی که دارای گله مولد هستند و می خواهند گله جدید را جایگزین گله قدیمی کنند، بهترین روش آن است که گله جدید از بین جوجه های تولید شده در همان مزرعه انتخاب شوند. به این منظور باید جوجه ها از زمان تولید تا هنگام بلوغ، تحت نظارت قرار گرفته و بهترین پرنده ها برای تشکیل گله مولد انتخاب شوند در این حالت برای جلوگیری از افزایش ضریب همخونی در گله بهتر است بلدرچین های نر از گله های دیگر خریداری و به پرندگان ماده اضافه شوند. از ان جا که معمولاً جوجه های تولید شده در مرحله اول جوجه کشی در هر فصل نسبت به سایرین مقاوم تر و با نشاط تر بوده و تولید تخم آن ها بیشتر است، می توان گله مولد را از بین این گروه از جوجه ها انتخاب کرد.

به پرورش دهدنگان توصیه می شود تعداد جوجه های خریداری شده نسبت به ظرفیت گله مولد مورد نظر آنها حدود ۱۰ درصد بیشتر باشد و در این محاسبات درصد تلفات طبیعی گله و عدم باروری احتمالی برخی پرندگان پس از بلوغ جنسی را مد نظر قرار دهند در صورت خرید تخم نطفه دار برای تشکیل گله مولد، تعدا تخم های خریداری شده باید ۳۰ درصد پیش از پیش بینی نهایی تعداد گله مولد باشد تا درصد تخم های هچ نشده و تلفات بعد از هچ جوجه ها در این محاسبات منظور شود.

بهترین نسبت نرها و ماده ها در گله مولد، نسبت یک پرنده ماده به یک نر به لحاظ تولید تخم های بارور است. اما این روش به دلیل افزایش تعداد پرنده نر، کاهش نسبت بلدرچین های ماده در نتیجه کاهش تعداد کل تخم های تولید شده چندان توجیه اقتصادی ندارد. شاید استفاده از این نسبت فقط در گله هایی که با هدف اصلاح نژاد در قفس پرورش می یابند، توجیه پذیر باشد. در گله های بزرگ تجاری نسبت بین پرندگان مولد می تواند به نسبت ۱ نر با ۳ تا ۵ ماده افزایش یابد. براساس بررسی های انجام شده بازده تولید مثلی در حالتی که نسبت ۱ نر با ۳ ماده باشد نسبت به حالتی که این نسبت ۱ به ۴ یا ۱ به ۵ باشد، یکسان بوده و لذا بر این اساس شاید نسبت ۱ به ۳ بلدرچین های نر و ماده مطمئن ترین و بهترین نسبت قابل توصیه باشد. پس از هر بار جفت گیری بلدرچین های ماده به مدت ۵ تا روز و گاهی حتی تا ۱۰ روز تخم بارور می گذارند.

از ان جا که شرایط محیطی نظیر دما، تهویه، ساعات روشنایی و طول روز و همچنین میزان ابتلا به بیماری ها بر عملکرد تولید مثلی بلدرچین به شدت تاثیر گذارند، لذا در پرورش صنعتی بهتر است بلدرچین ها را در سالن هایی پرورش داد که امکان کنترل شرایط محیطی در ان وجود داشته باشد. پرورش بلدرچین در فضای باز عملاً غیر ممکن است، مگر آن که تمام بخش های محوطه مورد نظر با استفاده از تور های مناسب پوشیده شده و از پرواز پرندگان به اطراف جلوگیری شود. گله های مولد بلدرچین معمولاً در قفس های دو یا چند طبقه نگهداری می شوند. اما در برخی مناطق با توجه به شرایط پرورش ممکن است بلدرجین های مولد بر روی بستر نیز پرورش یابند. پرورش بلدرچین های مولد بر روی بستر به دلیل نیاز به سرمایه گذاری کمتر دارای مزیت است، اما در صورت پرورش در قفس تراکم پرندگان در واحد سطح افزایش یافته و رکوردگیری از گله آسان تر است. همچنین درصد تخم های شکسته و نوک زده در سیستم قفس کاهش یافته و کنترل بیماری ها در این حالت آسان تر است.

به طور کلی پرورش بلدرچین های مولد در قفس به دلیل دارا بودن مزایای متعدد با سیستم پرورش بر روی بستر قابل مقایسه نیست. در پرورش گروهی بلدرچین ها در قفس بهتر است قفس هایی با ظرفیت ۲۰ تا ۱۰۰ قطعه پرنده مولد مورد استفاده قرار بگیرند. این موضوع با زندگی گروهی بلدرچین ها در طبیعت نیز سازگار تر است. ارتفاع قفس باید به اندازه ای باشد که پرنده ها امکان پریدن به بالا را نداشته باشند، این موضوع از شکستن تخم های تولید شده و آسیب رسیدن به بلدرچین ها جلوگیری می کند. معمولاً به ازای هر پرنده مولد در قفس ۲/۰ تا ۳/۰ متر مربع مساحت در نظر می گیرند به طوری که در هر متر مربع بین ۴ تا ۵ قطعه بلدرچین نگهداری می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*