ما را حمایت کنید
 

برنامه نوری

برنامه-نوردهی-پرورش-بلدرچین

نور یکی از فاکتور های مهم در پرورش بلدرچین است روشنایی برای سالن های پرورش می تواند به دو صورت زیر باشد.

  • نور طبیعی: که توسط نور خرشید که از راه پنجره ها وارد سالن می شود.
  • نور مصنوعی: که توسط لامپ ها نوردهی می شود تامین می گردد. رنگ نور نیز بایستی سفید باشد.

در سیستم بستر ارتفاع لامپ ها از سطح بستر بایستی ۷/۱ تا ۲ متر باشد و فاصله میان آنها در حدود ۲۵/۲ تا ۵/۲ متر باشد و فاصله لامپ ها تا دیوار ۲۵/۱ متر است. اما در سیستم قفس لامپ باید حدود ۶/۰ متر با قفس فاصله داشته باشد.

اعمال یک برنامه نوردهی دقیق و مناسب برای بلدرچین ها امری بسیار ضروری و مهم می باشد. به طور کلی بهتر است شدت نور در شروع رشد در حدود ۶۰ تا ۷۰ لوکس در نظر گرفته شده و در هفته سوم به ۱۰ لوکس برسد و مدت روشنایی اعمال شده نیز حداقل ۱۶ تا ۱۸ ساعت باشد.

شایان ذکر است که طبق برخی مطالعات انجام یافته گروهی از پرورش دهندگان ۲۳ ساعت نوردهی را اعمال می نمایند و حتی در برخی مزارع صنعتی ایتالیا از برنامه ۲۴ نوردهی استفاده می گردد. بایستی در نظر داشت که در هر حالت جهت دستیابی به حداکثر میزان تخم، اعمال ۱۶ تا ۱۸ ساعت روشنایی ضروری است. همچنین جالب است بدانید براساس برخی گزارش های اعمال ۲۴ ساعت نوردهی سبب تسریع بلوغ جنسی می گردد در حالی که ۱۶ تا ۱۸ ساعت نوردهی سبب تاخیر در بلوغ جنسی خواهد شد.

البته جهت پرورش بلدرچین هایی که تنها به خاطر گوشت پرورش داده می شوند اعمال ۸ ساعت نوردهی با شدت کم نیز کافی خواهد بود. شدت نور خیلی مهم است و بایستی در موقع شروع خیلی روشن (۶۰ تا ۷۰ لوکس) بوده و در هفته سوم به ۱۹ لوکس برسد. هنگامیکه روشنایی کاملا کنترل می شود می توان به پرندگان ۲۳ ساعت در روز روشنایی داده و بهتر است که از سن یک روزگی یک ساعت در شبانه روز تاریکی در نظر بگیریم و آنها را به تاریکی احتمالی عات بدهیم تا در صورت به وجود آمدن تاریکی در ارتباط با خاموشی برق اشکالی پیش نیاید.

جدول نوردهی برای گله ای بلدرچین گوشتی

سن (هفته) شدت نور (لوکس) طول روشنایی (ساعت)
۱ ۶۰ ۲۴
۲ ۷۰ ۲۴
۳ ۱۰ ۲۴
۴ ۱۰ ۲۴
۵ ۱۰ ۱۷
۶ ۱۰ ۱۴

 

جدول نوردهی برای گله بلدرچین مادر و تخمگذار

سن (هفته) شدت نور (لوکس) طول روشنایی (ساعت)
۱ ۷۰ ۲۴
۲ ۶۰ ۱۲
۳ ۶۰ ۱۲
۴ ۱۰ ۲۴
۵ ۱۰ ۲۴
۶ ۱۰ ۱۴
۷ ۱۰ ۱۶
هفته ۸ به بعد ۱۰ ۱۸

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*